Üzeri Çizili

Ü̶z̶e̶r̶i̶ ̶Ç̶i̶z̶i̶l̶i̶

Üst Çizgili

Ü̅s̅t̅ ̅Ç̅i̅z̅g̅i̅l̅i̅

Üstü Çizili Yazı Nedir?

Üstü çizili yazı, metindeki sözcüklerin üstünün çizili olduğu yazıdır. Örneğin bu metnin üstü çizilidir.

Yazıların Neden Üstü Çizilir?

Yazıların üstünün çizilmesi, genellikle şu nedenlerle yapılır:

  • Hatalı veya yanlış bilgi: Bazen bir yazıda hatalı ya da yanlış bir bilgi verilmişse, metni düzeltmek veya okuyucunun dikkatini çekmek için yazının üstü çizilir.
  • Silme işlemi: Yazılı metinlerde, bazı kelimelerin veya cümlelerin gereksiz olduğunu düşünen yazarlar, metinden çıkarmak için üstünü çizerler. Bu, yazılan metni düzenleme ve revize etme sürecinin bir parçasıdır.
  • Vurgu: Bazen üstü çizilmiş yazılar, okuyucuya bir şeyin özellikle hatalı veya yanlış olduğunu vurgulamak için kullanılır. Bu durumda, üstü çizili yazı, okuyucunun dikkatini çekmeyi amaçlar ve bir düşünce veya fikrin önemini vurgular.
  • Geçersizleştirme: Resmi belgelerde veya sözleşmelerde, önceden yazılmış bir maddeyi geçersiz kılmak için üstü çizilir. Bu, o maddenin artık geçerli olmadığını ve dikkate alınmaması gerektiğini belirtir.
  • Estetik amaçlı: Bazen, tasarım ve tipografi amacıyla metinlerin üstü çizilir. Bu, metne farklı bir görünüm ve his katmak için yapılır.

Üstü Çizili Yazı Nasıl Yazılır?

Word veya diğer programlarda herhangi bir yazıyı üstü çizilmiş hale getirmek için genellikle kalın yazma ve italik yazma ikonlarının yanında bulunan a̶b̶c̶ ikonuna basabilirsiniz.

Instagram ve başka platformlar için ücretsiz olan bu sayfayı kullanmanız gerekir. Üstü çizili metin oluşturabileceğiniz bu sayfada, herhangi bir yazının üstünü kolayca çizebilirsiniz. Metninizi yukarıdaki kutuya yazmanız, mesajınızı üstü çizilmiş olarak düzenlemeniz için yeterli olacaktır.

WhatsApp'ta Üstü Çizili Yazı Nasıl Yapılır?

WhatsApp'ta istediğiniz metni üstü çizili yapmak için, metnin önüne ve arkasına yaklaşık işareti ekleyin. Benzer şekilde, bu sayfayı kullanarak da metne çizgi ekleyebilirsiniz.